Ž. Vaičiūnas Ekonomikos forume Krynicoje: energetikoje turi vykti sparti technologinė ir inovacijų pažanga

Ž. Vaičiūnas Ekonomikos forume Krynicoje: energetikoje turi vykti sparti technologinė ir...

Rugsėjo 4 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dalyvavo 29-ajame Ekonomikos forume Krynicoje (Lenkija). Diskusijoje apie energetikos transformaciją kalbėjęs Ž. Vaičiūnas akcentavo, kad svarbiausia yra užtikrinti technologinę pažangą ir inovacijų plėtrą energetikoje.

Diskusijoje kalbėta, kad Europos Sąjungą turi aiškią energetikos viziją – tai moderni, konkurencinga ir tvari energetika, o ilgalaikis tikslas yra pereiti prie klimatui neutralios energetikos 2050 m.

„Energetika ir inovacijos yra neatsiejamos, jeigu norime pasiekti išsikeltus ambicingus tikslus energetikos ir klimato kaitos srityse. Viena kryptimi turime žiūrėti ir dirbti su mokslu ir pramone, kad progresas ir technologinė pažanga energetikoje vyktų kuo sparčiau“, - kalbėjo energetikos ministras Ž. Vaičiūnas ir kaip vieną sėkmingiausių pavyzdžių inovacijų plėtroje paminėjo praėjusią savaitę Ukrainoje atidarytą moderniausią Europoje saulės elektrinę, kurioje sumontuoti Lietuvoje pagaminti naujos kartos itin aukšto efektyvumo saulės moduliai.

Ministras akcentavo, kad Lietuva yra tarp pažangiausių ir progresyviausių ES šalių pagal ilgalaikius atsinaujinančios energetikos tikslus. Kartu ministras pristatė šią savaitę Lietuvoje startavusį pirmąjį technologiškai neutralų aukcioną atsinaujinančios energetikos plėtrai.

Ministras taip pat pažymėjo, kad Europai pereinant prie klimatui neutralios energetikos, ypatingai svarbu ES užtikrinti lygias konkurencines sąlygas su trečiųjų šalių elektros energijos gamintojais. Skirtingi standartai sukuria nesąžiningą trečiųjų šalių konkurencinį pranašumą prieš ES gamintojus ir taip užkertami keliai sparčiai plėtoti švarią elektros energijos gamybą pačioje ES. Ministras pažymėjo, kad Vidurio ir Rytų Europos šalys turėtų dėti bendras pastangas ir aktyviai teikti Europos Komisijai siūlymus, kaip užtikrinti lygias konkurencinės sąlygas su trečiosiomis šalimis.  

Krynicoje energetikos ministras Ž. Vaičiūnas dvišaliame susitikime su Lenkijos energetikos ministru K. Tchórzewskiu aptarė pažangą, įgyvendinant regiono energetiniam saugumui svarbius projektus, taip pat aptarti kiti abiem šalims aktualūs energetikos klausimai.

„Paskutinieji dveji bendradarbiavimo su Lenkija metai buvo ypač sėkmingi ir rezultatyvūs. Mes perėjome prie realių darbų strateginiuose energetikos projektuose – tiek įgyvendinant Baltijos šalių elektros energetikos sinchronizaciją su Europos tinklais, tiek ir dujų jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos projekte“, – sakė energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Susitikimo metu pažymėta, kad sinchronizacijos įgyvendinimo darbai juda pagal sutartą aiškų grafiką ir didžiausią dėmesį abiejų šalių operatoriai šiuo metu skiria jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos “Harmony Link” statyboms.

Ši rudenį bus pradėtos daugiau 508 km. ilgio GIPL dujotiekio statybos. Planuojama, kad jos bus baigtos ir jungtis pradės veikti 2021 m. pabaigoje.

Susitikime taip pat kalbėta apie atsinaujinančią energetiką, daugiausia dėmesio skiriant gaminantiems vartotojams ir abiejų šalių patirčiai, skatinant gyventojus tapti savarankiškais elektros energijos gamintojais.

Lietuvoje nuo spalio 1 d. bus leidžiama elektros energiją gaminti vienoje vietoje, o vartoti – kitoje. Lietuva bus viena pirmųjų šalių Europoje, įgyvendinusi tokį modelį, ir, tikimasi, kad tai leis ženkliai padidinti elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių gaminančių vartotojų skaičių. Savo ruožtu Lenkija šią vasarą paskelbė paramos schemą gyventojams mažoms saulės elektrinėms įsirengti.

Informacija publikuota Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos portale 2019 m. rugsėjo 5 d.