Tvarumas gali tapti pagrindiniu inovacijų šaltiniu

Tvarumas gali tapti pagrindiniu inovacijų šaltiniu

Energetinis efektyvumas yra puiki galimybė įmonėms ne tik sumažinti elektros energijos sąnaudas, bet ir įgyti konkurencinį pranašumą rinkoje per sumažėjusią produkto ar paslaugos savikainą, aukštesnę produkto kokybę, pagerėjusį darbuotojų produktyvumą dėl pasikeitusių darbo sąlygų. Dėl to tvarumas verslo organizacijoje gali tapti pagrindiniu inovacijų šaltiniu.

Tuo įsitikinęs bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Sprendimų verslo klientams vadybininkas Armandas Pleinys, sukaupęs solidų žinių bagažą tvarių sprendimų sektoriuje. Įgijęs tvarumo ir korporatyvinio atsakingumo magistro laipsnį Lydso universitete Didžiojoje Britanijoje, specialistas stažavosi viename Kinijos informacinių paslaugų startuolių, vertindamas įmonės poveikį aplinkai, visuomenei ir ekonomikai, vėliau dirbo tvarių nuotekų valymo ir antrinio panaudojimo sprendimų srityje su Baltijos šalių gamybinėmis įmonėmis.

„Dar anksčiau, studijuodamas Kaune, Vytauto Didžiojo universitete, bakalauro baigiamąjį darbą rašiau apie organizacijų reputaciją ir jos svarbą, taip susipažindamas ir vis artėdamas prie tvarumo temos. Ši sritis man atrodė ne tik įdomi savo įvairiapusiškumu, bet ir prasmingumu – galimybe kurti teigiamus pokyčius gamtai, visuomenei ir verslui. Šios mintys ir paskatino mane gilinti savo žinias toliau“, – pasakoja ESO Sprendimų verslo klientams vadybininkas.Armandas Pleinys (pirmas iš dešinės)

Išaugęs susidomėjimas

A. Pleinys sako, kad per pastaruosius metus susidomėjimas tvarumo ir energetinio efektyvumo temomis versle gerokai išaugo. Įmonės domisi įvairiomis energetinio efektyvumo priemonėmis ir ieško sprendimų, kaip efektyviau vykdyti savo veiklą, mažinti elektros energijos sunaudojimą. Vis daugiau verslų aktyviai stebi savo elektros energijos suvartojimą, identifikuoja vietas, kur ji švaistoma, ir išsikelia energijos suvartojimo tikslus.

„Tai pastebiu tiesiogiai bendraudamas su įmonėmis. Kai kurios jų netgi turi aiškią tvarumo strategiją, į kurios įgyvendinimą įtraukiami visi bendrovės darbuotojai. Pastaruoju metu ypač daug investuojama į atsinaujinančių išteklių jėgaines, ypač saulės, tai taip pat rodo akivaizdų judėjimą tvarumo užtikrinimo link“, – teigia specialistas.

ESO Sprendimų klientams departamento direktorius Audrius Buivydas pažymi, kad energetinio efektyvumo paieškos tendencija Lietuvos įmonėse gerai jaučiama jau nuo 2018 metų.

Audrius Buivydas„Įmonės nuolatos ieško būdų, kaip efektyviau vykdyti savo veiklą, ką pakeisti, kad išlikti rinkoje konkurencingais – dabar šie procesai tapę natūralia higiena. Energetinis efektyvumas buvo linksniuojamas ir anksčiau, tik, manyčiau, šiuo metu apie jį kalbama gerokai daugiau. Tiek privačiame, tiek verslo segmente diegiamos įvairios priemonės, siekiant aukštesnio energetinio efektyvumo“, – pastebi A. Buivydas.

Sprendimus pritaikyti gali bet kuri organizacija

Anot A. Pleinio, efektyvumo siekis nepriklauso nei nuo įmonės veiklos sektoriaus, nei nuo jos dydžio, nes energetinio efektyvumo sprendimus sau pritaikyti gali iš esmės kiekviena organizacija. Tai ESO specialistai akivaizdžiai mato žiūrėdami į sutaupymus bendrovei jau deklaravusių įmonių išklotinę. O kalbant apie sutaupymus, didesniu deklaruotu sutaupytų megavatvalandžių kiekiu išsiskiria įmonės, priklausančios žaliavų ir maisto pramonės sektoriams.

„Tai dėsninga, nes šios įmonės suvartoja labai daug elektros energijos, kadangi jose yra daugiau technologinių ir kitų procesų, o tai lemia didelį sutaupymo potencialą. Tiek tiesiogiai bendraudamas su įmonių atstovais, tiek ESO organizuojamų renginių metu, pastebiu, kad viena populiariausių diskusijų temų yra energetinis efektyvumas. Smagu, kad įmonės ne tik įgyvendina vieną ar kitą priemonę, bet ir dalijasi savo patirtimi, gerosiomis praktikomis bei sėkmės istorijomis įvairių renginių metu, Pažangios energijos klubo svetainėje ir spaudoje. Pastebime, kad vis dažniau sutaupymus deklaruoja ir miestų savivaldybės, tad tai dar vienas geras ženklas“, – pažymi A. Pleinys.

Šiuo metu sutaupymus ESO jau deklaravo 185 įmonės. Per šių metų pirmąjį ketvirtį prie ESO Pažangios energijos klubo prisijungė 10 naujų įmonių. Net 9 įmonės praėjusį ketvirtį savo sutaupymus deklaravo antrąjį, kai kurios ir trečiąjį kartą. Taip jos prisideda prie ESO ir Lietuvos įsipareigojimų atitinkamai sutaupyti 1,6 ir 11,7 TWh energijos.