„Tiek, kiek reikia pramonei 2019“: energetinis efektyvumas rūpi ir įmonių klientams

„Tiek, kiek reikia pramonei 2019“: energetinis efektyvumas rūpi ir įmonių klientams

Lapkričio 20 d. baigėsi ESO organizuotas renginių ciklas „Tiek, kiek reikia pramonei”. Kiekvieną rudenį vykstančiose konferencijose apsilankė per 300 verslo įmonių atstovų iš visos Lietuvos. Energetinio efektyvumo galimybes ir naudą penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose pristatė ESO specialistai, sprendimų konsultantai, partneriai ir paslaugų diegėjai. Patirtimi dalinosi energiją jau taupančių įmonių vadovai, įteiktos padėkos energijos sutaupymus ESO deklaravusiems Pažangios energijos klubo nariams.

„Biržų duonos“ vykdomasis direktorius Andrius Kurganovas pasidalino patirtimi, kad didėjant gamybos apimtims didino ir elektros pajėgumus. Tačiau įmonės energijos vartojimas ir toliau augo, tad turimų pajėgumų ilgainiui ir vėl ėmė nebeužtekti. Tuomet buvo imtasi sąmoningo energijos taupymo ir, svarbiausia, į tai aktyviai įsitraukė visi darbuotojai, kurie dalyvaudami skirtingose gamybos etapuose gali įžvelgti daugiau galimybių sutaupyti. „Tik visų bendromis pastangomis nuolat augantį suvartojamos energijos kiekį suvaldyti pavyko“, - sakė A. Kurganovas.

„Kitas svarbus aspektas – verslo produkcijos vartotojai, klientai ir jų grupės socialiniuose tinkluose. Palaikydami socialiai atsakingas įmonių iniciatyvas, vartotojai patys platina šia žinią. Pavyzdžiui, Facebook‘e skatina vieni kitus pirkti būtent mūsų produkciją ir taip išreiškia savo palaikymą. Taip socialiai atsakingi sprendimai ir iniciatyvos atsiliepė ir mūsų pardavimams“, – patirtimi dalinosi „Biržų duonos“ vadovas.

Kita svarbi sritis energetinio efektyvumo temoje – energijos iš atsinaujinančių išteklių naudojimas. Atsinaujinančios energetikos galimybes pristatęs ESO Paslaugų vystymo projektų vadovas Lukas Čibiras ir departamento direktorius Giedrius Kvedaravičius renginiuose paneigė dažniausiai pasitaikančius mitus. „Vienas iš mitų, kad nutolusios elektrinės, kurių gaminama elektra vartotojas gali naudotis bet kuriame objekte, gali būti tik saulės jėgainės – netiesa. Nutolusios elektrinės gali būti visų atsinaujinančių išteklių – saulės, vėjo, hidro, geoterminė, biokuro ir kitos jėgainės,“ – sakė specialistai.

Konferencijos metu Energetikos ministerijos, Šilumos ūkio ir energijos efektyvumo skyriaus patarėjas Mindaugas Stonkus pristatė teisines ir finansines Energetikos ministerijos iniciatyvas ruošiantis naujai Direktyvai dėl energijos vartojimo efektyvumo. Lietuvos energetikos instituto atstovai atsakė į dalyvių klausimus apie energijos vartojimo efektyvumo auditą. Vienas iš jų – kokia energetinio audito kaina ir trukmė. Dr. Aurimas Lisauskas patikslino, kad audito kaina gali svyruoti nuo 10 tūkstančių eurų mažesnėms iki 20 tūkstančių eurų stambioms įmonėms, o auditui atlikti gali prireikti ir 3-4 mėnesių.

Konferencijų metu praktiniais energijos taupymo patarimais dalinosi bendrovių „Elseta“ ir „Retal Lithuania“ atstovai. ESO Energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė pasidžiaugė, kad verslui nebekyla klausimų dėl energetinio efektyvumo svarbos. Tą rodo ir vis augantis ESO specialiai įsteigto Pažangios energijos klubo narių skaičius – jame jau per 150 įmonių, kurių sutaupymai per metus siekia 140 GWh.

„Kviečiame visas įmones naudotis Pažangios energijos klubo bendradarbiavimo platforma www.pazangienergija.lt – dalintis patirtimi ir jos semtis. Siekiame, kad klubo narių pastangos būtų įvertintos ne tik jūsų pačių sutaupymais finansine išraiška, bet ir visuomenėje – jūsų partnerių, klientų, kad įmonių sąmoningumas būtų matomas ir paskatintų kitus”, - ragino A. Vaitulevičė.

Visas pranešėjų prezentacijas galite rasti čia (nuoroda)