Pastatų valdytojams sutaupyti padeda ir paprasti dalykai

Pastatų valdytojams sutaupyti padeda ir paprasti dalykai

Darbuotojų švietimas, nuolatinis priminimas apie atsakingą elektros energijos vartojimą ir konkretūs sutaupymo pavyzdžiai yra tiesiausias kelias į įmonių ar pastatų valdytojų sąskaitų mažinimą. Tuo įsitikinusi Modesta Acutė, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Pastatų ir transporto skyriaus vadovė, sako, kad paprastai įmonių administraciniuose pastatuose daugiausiai elektros energijos sunaudojama patalpoms apšviesti.

„Apšvietimo poreikis yra natūralus tiek dėl higienos, tiek dėl komforto sumetimų, nesvarbu, kokia įmonės veikla. Be to, gyvename geografinėje zonoje, kurioje didžiąją metų dalį tos šviesos norisi daugiau. Pavyzdžiui, ESO daugiausiai energijos sunaudojama būtent apšvietimui. O antroje vietoje tarp aktyviausių elektros energijos vartotojų įmonių administraciniuose pastatuose yra visų mūsų kasdienio darbo įrankiai: kompiuteriai, kompiuterinė technika bei buitiniai prietaisai “, – atskleidžia M. Acutė.

Vadovė pažymi, kad net iš pažiūros maži buitiniai prietaisai – įvairūs šildytuvai, virduliai ar ventiliatoriai – taip pat gali gerokai išpūsti elektros energijos vartojimą. Todėl prieš įsigyjant prietaisus, verta atkreipti dėmesį į jų galingumą ir specialų ženklinimą ant jų, kuriame paprastai būna nurodoma energijos vartojimo efektyvumo klasė. Šis rodiklis leidžia orientuotis, ar jūsų turimas buitinis prietaisas išsiskirs „apetitu“ elektros energijai.

„ESO komanda į šiuos procesus labai įsitraukusi ir skatina ne tik kolegas, bet ir šeimos narius ar draugus atsakingai naudoti elektros energiją“, – šypsosi pašnekovė.

Anot M. Acutės, dažnu atveju racionalesnio vartojimo veiksmai nėra raketų mokslo lygio. Anaiptol – paprasčiausias apšvietimo išjungimas kabinete ar bendrose erdvėse, kai jo nereikia, arba prietaisų įjungimas tik tada, kai jie iš tikrųjų naudojami, gali padėti mažinti sąnaudas.

Sutaupyti įmonėms padeda tiksli apskaita

M. Acutė akcentuoja, kad įmonėms atrasti silpnąsias vartojimo vietas ir imtis veiksmų, leidžiančių sutaupyti, padeda tiksli elektros energijos suvartojimo apskaita.

„Vykdydami tikslią elektros energijos apskaitą, galime remtis statistika ir analizuoti savo suvartojimo duomenis įvairiausiais pjūviais: dienos, mėnesio, paros ar metų laiko, klimato, vartojimo ypatybių. Visi šie skaičiavimai leidžia daryti išvadas ir suformuluoti rekomendacijas tolimesniems veiksmams bei ieškoti efektyvių elektros energijos taupymo sprendimų arba koreguoti įpročius, siekiant tvaraus vartojimo, sąnaudų mažinimo“, – aiškina ESO pastatų ir transporto skyriaus vadovė.

Anot jos, turint bendrą duomenų gavimo standartą galima greitai pastebėti įvairius duomenų nukrypimus. Tai leidžia aiškintis, kodėl šie nukrypimai yra. O sužinojus išaugusio energijos suvartojimo priežastis, sumažinti išlaidas bei nuostolius.

„Jeigu kažkurį mėnesį išauga elektros energijos suvartojimas, analizuodami duomenis galime iškart ieškoti priežasčių. Galbūt buvo įjungtas naujas elektros prietaisas ar kolegos pamiršo išjungti šviestuvus ir jie švietė visą savaitgalį, o gal išrašant sąskaitą buvo padaryta klaida? Galvojantiems apie energijos suvartojimo efektyvumo didinimą rekomenduočiau pradėti nuo tikslios elektros energijos apskaitos – tai darbas galintis atnešti nemažus sutaupymus“, – pažymi M. Acutė.