Investicijos į elektros energijos efektyvumo didinimą atsiperka

Investicijos į elektros energijos efektyvumo didinimą atsiperka

Prieš 8 metus ėmęs įgyvendinti pažangius elektros energijos taupymo sprendimus, šiandien mažmeninės prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ skaičiuoja net trečdaliu – 32 proc. – sumažėjusį vienam kvadratiniam metrui tenkantį elektros energijos kiekį. Paulius Mamaitis, tinklo technikos vadovas sako, kad investicijos į tokius sprendimus vienu projektu nesibaigia, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje lemia ženklų ekonominį efektą.

P. Mamaičio teigimu, nors dėmesį pažangiems elektros sprendimams „Rimi Lietuva“ skyrė visada, tikslingai juos diegti pradėjo nuo 2013 m. Esminis mažmeninės prekybos tinklo tikslas, anot jo, buvo siekis sumažinti išlaidas nuolat brangusiai elektros energijai, tačiau ilgainiui prie šios strategijos prisidėjo ir motininės kompanijos „ICA“ tvarumo gairės, nurodančios CO2 emisijų bei poveikio aplinkai mažinimą.

Taupo inovatyviais sprendimais

Bene visi „Rimi Lietuva“ elektros energijos taupymo sprendimai siejami su įdiegta modernia, efektyvesne įranga, reikalaujančia mažiau energijos.

„Paradoksalu tai, kad pažangios įrangos maksimali galia – gerokai didesnė, tačiau vidutinis jai skiriamos elektros energijos kiekis – mažesnis. Pavyzdžiui, mūsų naujos duonos kepimo krosnies galingumas paaugo 7 kW, bet elektros energijos suvartojimas krito 15 proc.“, – dėsto P. Mamaitis.

Prie elektros energijos sutaupymų, pasak jo, prisidėjo ir pokyčiai tinklo infrastruktūroje – atsisakyta standartinių statybos sprendimų, išvengiant perteklinio galingumo vedinimo ir kondicionavimo įrenginių juos keičiant poreikius pilnai pateisinančia ir mažiau elektros energijos reikalaujančia įranga. Vis tik pagrindiniu sprendimu, lėmusiu mažesnes sąskaitas už elektrą, P. Mamaitis išskiria apšvietimo technologijos kaitą.

„LED šviestuvų atsiradimo laikotarpiu, 2013 m., šie buvo itin brangūs ir realiai neatsipirkdavo, tačiau jau tada pradėjome diegti naujos kartos apšvietimo sistemas. Šiandien „Rimi Lietuva“ apšvietimas – beveik pilnai grįstas LED technologija, generuojančia ženklias elektros energijos taupas“, – detalizuoja jis.

Taip pat, kalba pašnekovas, tinklo infrastruktūroje įdiegti ir laikmačiai, leidžiantys efektyviai valdyti sistemas be žmogiškojo indėlio, o taip pat 2016 m. mažmeninio tinklo administracinėse patalpose ir sandėliuose sudiegti ir būvio davikliai.

„Tai buvo nemaža investicija, tačiau šis sprendimas labai pasiteisino. Automatinio elektros išjungimo užtikrinimas yra finansiškai kur kas efektyvesnė priemonė nei tik tikėjimas, kad darbuotojai tuo pasirūpins patys“, – pažymi P. Mamaitis.

Jis pabrėžia, kad pažangių elektros energijos taupymo sprendimų taikymas – nesustojantis procesas, reikalaujantis nuolatinių investicijų, tačiau pašnekovas džiaugiasi, kad kai kurios jų – jau atsipirko, kitoms – dar reikia laiko. Vertinant 2020 m. ir 2021 m. pirmuosius ketvirčius, lygina P. Mamaitis, „Rimi Lietuva“ fiksuoja dar 8 proc. sumažėjusį elektros energijos suvartojimą.

Įsitraukia ir darbuotojai

Anot P. Mamaičio, į elektros energijos taupymo strategiją įtraukiami ir mažmeninės prekybos tinklo darbuotojai. Vidinės komunikacijos pagalba jie edukuojami tinkamai naudotis elektros prietaisais, nepalikti tuščiose patalpose įjungto apšvietimo. Į taupymo programą, papildo jis, taip pat įtrauktas ir tinklo IT departamentas – atliekama kompiuterinių tinklų optimizacija, keičiami algoritmai taip, kad pastarieji sunaudotų kuo mažiau elektros energijos.

Pagal susitarimą su Energetikos ministerija, šviesdamas vartotojus „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) siekia supažindinti su geriausiais energetinio efektyvumo pavyzdžiais rinkoje. Vienas jų – „Rimi Lietuva“. Šį pavyzdį pristatantis ESO konkurencingumo siekiančias ir aplinkai neabejingas įmones bei organizacijas skatina diegti energijos taupymo sprendimus, o įkvėpimo tam semtis iš praktinių pavyzdžių.


Straipsnis publikuotas „Verslo žinių“ laikraštyje.