Daugiausiai energijos sutaupiusi įmonė: kokie sprendimai „Grigeo“ padėjo tai pasiekti? (video)

Daugiausiai energijos sutaupiusi įmonė: kokie sprendimai „Grigeo“ padėjo tai pasiekti? (video)

Daugiausiai energijos sutaupiusi įmonė: kokie sprendimai „Grigeo“ padėjo tai pasiekti?

Efektyvus energijos vartojimas – ne tik strateginis visos Europos Sąjungos energetikos tikslas, bet ir pažangos ženklas. Šalies įmonės ir įstaigos kasmet deklaruoja energijos sutaupymus, o geriausių rezultatų pasiekusios – įvertinamos. Šiais metais ESO Pažangios energijos klubas apdovanojimą skyrė vieninteliam higieninio popieriaus fabrikui Baltijos šalyse – AB „Grigeo“, kuri 2018 m. deklaravo sutaupiusi net 63,1 GWh.

Ne ką mažiau įspūdingas ir bendras sutaupymas. Nuo 2014 m. įmonė gali didžiuotis iš viso sutaupiusi beveik 237 GWh. Tad spalio viduryje vykusioje „Išmanios Lietuvos“ konferencijoje „Verslo žinios“ ir Pažangios energijos klubas įteikė Gintautui Pangoniui, AB „Grigeo“ prezidentui, skirtą Pažangios energijos ambasadoriaus apdovanojimą.

Efektyvumui ribų nėra

Būtent „Grigeo“ prezidentas buvo vienas pirmųjų verslo lyderių, atkreipusių dėmesį į racionalaus energijos vartojimo įtaką tiek verslo rezultatams, tiek darniam visuomenės vystymuisi.

„Daugiau nei 10 metų stengėmės būti efektyvūs, sunaudoti kuo mažiau energijos, gaminti ekologiškus, aukštesnę pridėtinę vertę kuriančius produktus. Džiugu, kad esame pripažinti. Turime stiprius ir socialiai atsakingus kolektyvo narius, turinčius minčių, kaip sutaupyti ir padaryti geriau. Jų indėlis be galo svarbus. Tokia nominacija visą komandą pastūmės dar labiau į priekį: ne tik daugiau galvoti, bet ir daugiau padaryti. Efektyvumui ribų nėra“, – kalbėjo G. Pangonis.

Baltijos regiono rinkos lyderis

Šiuo metu „Grigeo“ savo produkciją eksportuoja į daugiau nei 20 šalių: lietuviškas higieninis popierius keliauja ne tik į Skandinavijos, Vakarų bei Centrinės Europos šalis, bet ir į kaimynes Rytuose, pvz., Ukrainą ir Baltarusiją.

Įmonė, kurioje dirba apie 300 darbuotojų, norėdama mažinti energijos sąnaudas ir didinti konkurencingumą, įdiegė efektyvesnes ir modernesnes technologijas bei energijos vartojimo valdymo priemones.

Pasak bendrovės prezidento, pirmiausiai įgyvendinami tie projektai, kurie atsiperka greičiausiai – per 2-3 metus. O tokių nemažai ir sutaupyti jie leidžia nuo keliasdešimt iki kelių šimtų tūkstančių eurų.

Laikydamasi šios strategijos, bendrovė modernizavo gamybos įrangą, neekonomiškus variklius keitė galingesniais ir aukštesnės energetinės klasės varikliais. Dabar naudojamos mašinos energijos – elektros ir garo – sunaudoja net 30-40% mažiau nei pirmosios.

Šilumai ir garui – biokuras

Daugiausiai energijos sutaupymų Lietuvoje deklaravusi įmonė keitė ir šilumos bei garo gamybos būdus. Neefektyvias dujines katilines keitė efektyvesnės, o ilgainiui vietoj dujų pradėjo naudoti biokurą.

Pavyzdžiui, šilumos energija gaminama mažesnėmis elektros sąnaudomis pasižyminčioje 10 MW galios katilinėje, kurioje įrengtas 2 MW kondensacinis ekonomaizeris padeda itin efektyviai kontroliuoti ir mažinti kietųjų dalelių į aplinką išmetimą.

Katilinė šilumos ir garo parūpina ne tik gamybos poreikiams – likusi šiluma naudojama Grigiškių miestelio šildymui.

Beje, AB „Grigeo“ įrengtas biokuro katilas su kondensaciniu ekonomaizeriu ir kondensato valymo sistema 2015 m. konkurse „Pasiekimai aplinkosaugoje“ buvo apdovanotas kaip palankiausias aplinkai produktas.

Monitoringo nauda

Efektyviai naudojant energiją ne tik siekiama sutaupyti, bet ir prisidėti prie Lietuvos įsipareigojimų sumažinti bendrą šalyje suvartojamos energijos kiekį.

Prisidėdama prie šalies energijos taupymo tikslų, AB „Grigeo“ popieriaus gamybos procese įdiegė itin pažangią energijos monitoringo sistemą, kuri leidžia realiu laiku stebėti, rinkti duomenis ir generuoti ataskaitas apie sunaudotus energijos išteklius bei atitinkamai čia ir dabar valdyti energijos resursus reaguojant į matomus nuokrypius nuo normatyvinių dydžių. Šį modernų sprendimą įdiegusi įmonė jau skaičiuoja naudą – tai padėjo apie 5% sumažinti vartojimą bei tuo pačiu užtikrinti mažesnį veiklos poveikį aplinkai.

Taupyti nėra sudėtinga

Įmonė taip pat įgyvendino teritorijos apšvietimo modernizavimo projektą: senus šviestuvus pakeitė į LED. Tokia technologija šviestuvuose beveik visą energiją paverčia šviesa, todėl yra net 90% efektyvesnė už tradicinį arba halogeninių lempų apšvietimą. Be to, šviestuvai tarnauja ilgiau.

Investuodama į energetinio efektyvumo sprendimus „Grigeo“ svariai prisideda prie Lietuvos energijos taupymo tikslų.

 

 

Straipsnis publikuotas laikraštyje „Verslo žinios“ ir portale vz.lt 2019 m. spalio 29 d.