Atsisakant monopolinių sąlygų elektros tiekimo sektoriuje, lietuviai patys rinksis savo tiekėją

Atsisakant monopolinių sąlygų elektros tiekimo sektoriuje, lietuviai patys rinksis savo tiekėją

Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių gyventojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą pirkome iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

Nuosekliai, nuo 2020 iki 2023-iųjų metų bus atsisakoma monopolinių visuomeninio tiekėjo paslaugų ir kuriamos sąlygos aktyviai veikti elektros tiekėjams.

„Daugumoje ES šalių gyventojai jau ne vienerius metus patys renkasi savo elektros tiekėją. Pasitelkdami gerąją užsienio patirtį, sudarysime sąlygas aktyviai ir konkurencingai mažmeninės elektros energijos tiekimo rinkai. Konkurencija leis tikėtis kokybiškesnių paslaugų ir naujų galimybių gyventojams. Kartu sieksime apsaugoti kiekvieną socialiai jautrią gyventojų grupę. Šis virsmas turi teikti naudą visiems gyventojams, net ir mažiausiai suvartojantiems“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Estija yra laikoma viena iš efektyviausiai monopolinių sąlygų elektros tiekimo sektoriuje atsisakiusių valstybių. Estai jau nuo pirmųjų metų aktyviai rinkosi tiekėjus, o didelis gyventojų įsitraukimas į konkurencingą rinką užtikrino, kad elektra prekiaujančioms įmonėms buvo dėl ko varžytis, taigi, jų kiekis šalyje taip pat išaugo. Dar vienas sėkmės pavyzdys – Čekija. Šalies mažmeninės elektros rinka pasižymi dideliu tiekėju skaičiumi ir nedidele elektros kaina, lyginant su kitomis ES šalimis. Mažmeninės elektros energijos tiekimo rinkos pokytis Čekijoje vyko palaipsniui, prasidėjo dar 1995 ir buvo pilnai įgyvendintas 2006 m. Čekai labai aktyviai naudojasi galimybe rinktis ir keist tiekėją.

„Kitų sektorių, pavyzdžiui, telekomunikacijos, bankų patirtis rodo, kad atsisakius monopolijos ir susiformavus konkurencingoms sąlygoms, klientams pasiūloma daugybė naujų sprendimų. Lietuvos gyventojai aiškiai pajuto mobiliojo ryšio operatorių konkurenciją, jų paslaugų kokybės ir kainų pokytį. Kaip numatyta įstatyme, ESO informuos visuomenę, teiks būtiną informaciją, kad visi gyventojai sužinotų apie pokyčius ir laiku pasirinktų tinkamiausią elektros tiekėją“, – teigia ESO generalinis direktorius Mindaugas Keizeris.

Toks virsmas Lietuvoje jau įvyko verslo klientams. VERT nuo 2010-ųjų jiems nebenustato elektros kainos – visos verslo įmonės gali elektrą pirkti sau naudingomis sąlygomis ir pačios sprendžia iš kurio elektros tiekėjo ją pirkti. Pirmąjį šių metų ketvirtį 92 proc. elektros energijos buvo nuperkama iš elektros tiekėjų, kita – perkama iš garantinio tiekimo. VERT duomenimis, 2019 m. antrąjį pusmetį Lietuvoje aktyviai veikė 27 elektros energijos tiekėjai.

Informacija publikuota www.pasirinktiekeja.lt. Daugiau čia (nuoroda).