Narių patirtis

Kviečiame susipažinti, kokius energetinio efektyvumo sprendimus ir dėl kokių priežasčių diegia Pažangios energijos klubo nariai.

Visą Pažangios energijos klubo narių sąrašą galite rasti štai čia: nuoroda.

 

„Kesko Senukai Lithuania“ – Didžiausia Baltijos šalyse statybos, remonto ir buities prekių tinklą valdanti įmonė.

83 „Senukų“ prekybos centrų tinkle, kurių bendras plotas sieka beveik 250 000 kv. m., net mažiausias žingsnis efektyvumo link virsta didele finansine išraiška. Kompanijos atstovų teigimu, gebėjimas valdyti procesą – pagrindinis tinklo įrankis, atnešantis naudą organizacijai. Todėl turint galimybę stebėti tiesioginius duomenis galima nedelsiant atlikti nepageidaujamų išlaidų prevenciją.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: apšvietimo atnaujinimas, energetinių ir inžinerinių sistemų valdymo optimizavimas (vėdinimo, šildymo ir šaldymo sistemų, valdymo atnaujinimas).

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: nuomojant patalpas sunku susidoroti su skirtingų technologijų diegimo viename taške iššūkiais.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: įmonė tam nuolat numato lėšas, jos priklauso nuo biudžeto.

Aktyvumas ENEF srityje: įmonės darbuotojai nuolat dalyvauja susijusiose parodose ir konferencijose, tiria rinką, o sprendimų diegėjus atrenka konkurso būdu.

UAB „Idavang“ – viena didžiausių kiaulių augintojų Baltijos šalyse, vykdanti veiklą ir Lietuvoje.

Vertindama galimybes investuoti į energetinio efektyvumo sprendimus, įmonė atidžiai įsigilina į pasiūlymus ir jų atsiperkamumą. Antra vertus, diegiant sprendimus bendrovei svarbu ne tik finansinė nauda, bet ir socialinė atsakomybė.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: LED šviestuvų įsidiegimas, bendradarbiaujant su „Lietuvos energijos“ grupės įmone „Lietuvos energijos tiekimas“ viename iš padalinių statoma saulės jėgainė.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: pardavėjai pirminius pasiūlymus kiek pagražina. Gilesnės analizės rodo, kad sutaupymai tikrai nebūtinai bus tokie, kaip pradiniuose pasiūlymuose.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: įmonė planuoja toliau diegti energijos sąnaudas matuojančias priemones, kad būtų galimybė matuoti visus energetinius išteklius.

Aktyvumas ENEF srityje: UAB „Idavang“ aktyviai bendrauja su elektros tiekėjais, išmaniosios apskaitos sistemų kūrėjais ir diegėjais, dalyvauja ESO rengiamose konferencijose, parodose, taip pat organizuoja specialias priemones, siekdami skatinti savo darbuotojus taupyti energetinius išteklius.

 

UAB „Bauwerk Boen“ yra tarptautinio kietmedžio grindų gamintojo įmonė Lietuvoje. BOEN produktai parduodami daugiau nei 50-yje šalių, visuose žemynuose. Pagrindinė bendrovės būstinė įsikūrusi Norvegijoje, gamyklos veikia Rusijoje, Lietuvoje ir Šveicarijoje.

Diegti energetinio efektyvumo sprendimus šią įmonę paskatino tikslas gerinti, tobulinti, efektyvinti veiklos rodiklius.

Kokie rezultatai? Įdiegus naują apšvietimą elektros energijos suvartojimas sumažėjo maždaug 3,5 karto. Įmonėje įrengta apšvietimo apskaita padėjo ir padeda įvertinti gautą naudą, efektyvumą ir elektros energijos taupymus. Artimiausiu metu ant cechų stogų bendrovė numato įrengti saulės jėgaines.

Šios įmonės darbuotojai – aktyvūs energetinio efektyvumo sprendimų proceso dalyviai – ne tik domisi tema, teikia pasiūlymus, bet ir patys prisideda pasiūlytus sprendimus verčiant realybe.

 

UAB „Danspin“ yra Raseinių rajone įsikūrusi daniško kapitalo tekstilės gamykla, kurios gaminiai keliauja po visą pasaulį. Ši įmonė jau yra įsidiegusi nemažai energetinį efektyvumą skatinančių priemonių. Diegti energetinio efektyvumo priemones šią įmonę paskatino ekonominės priežastys. Energijos kaštai dideli, įmonė dirba 24 val. per parą, tad išnaudojama kiekviena galimybė sumažinti kaštus.

Įmonės atstovai teigia, kad visi diegimai atneša ekonominę naudą ir neplanuojama sustoti, sprendimų ieškoma nuolat. Svarbu, kad investicijos į siūlomą sprendimą būtų pagrįstos, užtikrintas atsipirkimas ir sutaupymai. Jei investicija atsiperka per ketverius metus, laikoma, kad ji naudinga. Tiesa, didelė dalis investicijų atsiperka ir per dvejus trejus metus, o po to jau padeda taupyti.

Įmonė yra įrengusi tokias priemones, kaip LED apšvietimas, motorų dažnio keitikliai, suspausto oro sistemos, kompresorių valdymo sistemos su dažnio keitikliais, įrenginių valdymo sistemos, ventiliacijos sistemos tobulinimas ir kt. Įmonė naudoja energijos sąnaudas matuojančias priemones, analizuoja duomenis. Na, o už darbuotojus čia taupo automatika, pavyzdžiui, įmonėje įrengti judesio davikliai apšvietimui.

 

Kauno klinikos yra didžiausia daugiaprofilinė gydymo įstaiga Lietuvoje. Klinikose efektyviai vystoma naujų technologijų plėtra.

Klinikos apima didžiules patalpas (korpusų, pastatų gausa), tad susidaro didelis elektros energijos suvartojimas. Būtent siekis taupyti elektros energiją ir paskatino imtis energetinio efektyvumo priemonių diegimo proceso.

Įstaigoje pakeistas apšvietimas į modernesnius LED šviestuvus, taip pat įdiegta 150 kW saulės elektrinė. Energetinio efektyvumo sprendimams įstaiga yra gavusi Šveicarijos paramą. Ateityje Kauno klinikos numato ant pastatų įsirengti saulės kolektorius. 

Kauno klinikų veiklos prioritetas yra skirti dėmesį pacientams ir jų priežiūrai, tad priemonių diegimas padeda ne tik sutaupyti energijos, bet pagerina teikiamų sveikatos paslaugų kokybę, užtikrina geresnes ir komfortiškesnes sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat suteikia darbuotojams patogesnes darbo sąlygas.

Lazdijų rajone efektyviai atnaujinamas gatvių apšvietimas – seni šviestuvai keičiami LED šviestuvais.

Iniciatyvos diegti priemones ėmėsi savivaldybės administracijos vadovybė bendradarbiaudama su „Energijos sprendimų centru“ (dabar – „Energijos tiekimas“).

Kaimo vietovėse, kur šviestuvai degdavo ne visi ar tik kas antras ir ne visuomet, dabar apšvietimas visiškai sutvarkytas. Apšvietimo atnaujinimas padeda taupyti elektros energiją, tačiau esminė priežastis tam – siekis didinti žmonių saugumą.

Priklausomai nuo skiriamų lėšų, stengiamasi toliau plėsti atnaujinimą: diegti energiją taupančius šviestuvus ir kitose gyvenvietėse.